Законодавство всіх країн світу з метою якісного складання заявок на реєстрацію або патентування об'єктів інтелектуальної власності передбачає спеціальну категорію юриста в особі патентного повіреного.
У деяких країнах поряд з "патентним повіреним" може існувати "патентний агент". У чому ж полягає різниця між ними та хто в такому випадку патентний повірений, а хто такий патентний агент?
У даних країнах під патентним повіреним мають на увазі юриста-адвоката, а під патентим агентом - людину досить обізнану з інтелектуальної власності, але не юриста. Іншими словами, відмінність між патентим повіреним і патентим агентом подібна відмінності між юристом і неюристом.
Так хто такий патентний повірений України? Хто їм може бути?
Патентний повірений України повинен:
- Мати не менше 5-ти річного досвіду роботи в даній області;
- Спеціалізуватися винятково на об'єктах інтелектуальної власності;
- Скласти іспити в Патентному відомстві України;
- Мати атестацію Патентного відомства України.
В Україні діяльність кожного патентного повіреного України регулюється:
1. «Положенням про представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених)», затвердженим Кабінетом Міністрів України від 10.08.94 р. № 545;
2. Положенням «Про державний реєстр представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених)» зареєстрованому в Міністерстві юстиції України від 21.09.94 р. № 224/434.
На практиці, патентний повірений є посередником між Заявником та Патентним відомством.
Патентний повірений не повинен бути генієм одночасно у всіх сферах комерційної діяльності та генієм всіх наук (економічних, медичних, технічних і т.д.). Патентний повірений перш за все повинен бути генієм патенто-юридичних послуг.
Патентний повірений на відміну від патентного агента повинен надавати сильну правову допомогу.
Переваги сильної правової допомоги:
- Отримання сильної правової охорони та захисту згідно виданого Патентним відомством патенту або свідоцтва;
- Не повернення Заявок з Патентного відомства. Наслідки повернення Заявок. Патентне відомство відмовляє в патентування або реєстрації Вашої інтелектуальної власності.
P.S. На сьогодні існують випадки коли юрист "представляється патентним повіреним" та при цьому не має свідоцтва про свою атестації патентного повіреного в Патентному відомстві.
Треба зазначити, що дії такого юриста можна розцінювати як шахрайство. Ця ситуація аналогічна шахрайству бухгалтера, який не пройшовши свою атестацію в Аудиторській палаті, "видає" себе за аудитора. При цьому буде пропонувати свої послуги з аудиторським перевіркам підприємств; завіряти всі документи печаткою "аудитора"; надавати гарантії аудитора тощо.
Сніжана Бондаренко
помічник
патентного повіреного